En İyi 5 Mitolojik Efsane

Bir doğuş, yaradılış ile ilgili söylenceler mit olarak adlandırılır. Mitleri konu alan ve inceleyen bilim ise mitoloji olarak nitelendirilir.  Ulusların kültürü ile ilgilidir.  Doğa üstü varlıklar, savaşlar çeşitli efsaneler mitlerin konusunu oluşturur. En iyi mitolojik 5 efsane ise şu şekildedir;

Medusa

Yunan mitolojisine göre; gözlerine bakanı taşa çeviren, dişleri keskin bir canavar olan kraliçenin ismi Medusa’dır.  Medusa’nın saçlarında yılanlar vardır.

Güzelliği ile herkes tarafından kıskanılan Medusa, zeka Tanrıçası ola Athena’nın tapınağında yaşarmış.  Dillere destan güzelliği bulunan Medusa’nın rakibi olabilecek derecede güzel kimse yokmuş.

Athena, Yunan mitolojisine göre denizlerin efendisi olan Poseidon ile evliymiş. Poseidon Medusa’ya aşık olsa da bunu hiçbir zaman söylememiş. Bunun nedeni ise Medusa bir ölümlü. Poseidon ise bir tanrı. Tanrıların katında bir ölümlüye aşık olmak küçümsenecek bir durum.

Posedion bir gün Athena’nın tapınağında Medusa ile birlikte olmuş. İşte efsane odur ki; Athena bu durumu öğrenince Medusa’yı saçının her teli bir yılan olan dişi, çirkin bir canavara dönüştürmüş. Hikayenin devamında öfkesini alamayan Athena, üvey kardeşi Persus ile anlaşır ve Medusa’nın öldürülmesini ister. Persus, Medusa’yı öldürür.Medusa’nın vücudundan kanatlı at olan Pegasus ve Hrisaor çıkar. Medusa’nın Posedion’dan hamile kaldığı öldürüldükten sonra anlaşılır.

Zümrüdüanka Kuşu

Simurg, Sina-Mru ve Anka gibi başka isimlerle de anılan Zümrüdüanka kuşu; Pers mitolojisinde ortaya çıkmıştır. İnsani gözle fark edilemeyecek kadar yükseklerde uçtuğu ve Kaf Dağı’nda yaşadığı söylenir. Bir dokuşu ile tüm hastalıkları iyileştirebilen, her zaman için iyilikten yana olan Zümrüdüanka kuşu dirilişinde simgesidir.

Efsaneye göre; ölümünün yaklaştığını hisseden Anka kuşu, kendine dallarından yuva yapar. Yaptığı yuvayı efsanevi bir sıvıya bular. Güneş, kuru dalları yakar ve Anka kuşu can verdikten sonra küllerinden yeniden doğar. Bu nedenle de yeniden doğuş ve dirilişin sembolü olarak geçer.

Kral Midas

Frigya’nın kralı olan Midas, Yunan Tanrısı Apollon ve Kır Tanrısı Pan arasında düzenlenen bir müzik yarışmasında yargıçlık yapar. Oyunu Pan adına verir. Apollon bunun üzerine ” müzikten anlamayan bir insanın kulakları eşeğe benzemeli” diyerek Midas’ın kulaklarını eşeğe çevirir.

Aphrodıte

Yunan mitolojisine göre güzellik tanrıçasıdır. Üzerine pek çok efsanelerin anlatıldığı Aphrodıte, kurumuş çiçekleri yeniden canlandırır, dünyayı güzelleştirirdi.

Ergenekon

Türk mitolojisinde yer alan anlatılardan biridir. Türklerin Ergenekon Ovası’nda yeniden türeyip eski yurtlarına dönmesi anlatılır. En iyi mitolojik 5 efsane arasında yerini almıştır.